Warsztaty

Kowalstwo we współczesnym świecie jest ginącym zawodem, dlatego wzbudza podziw i zachwyt a tym samym duże zainteresowanie. Pracy kowala nie da się nauczyć z książek, wymaga to praktyki pod okiem doświadczonego mistrza. Nauka w formie warsztatów może być fascynującą wakacyjną przygodą z ginącym zawodem jak też inspiracją do zajęcia się tym fachem na poważnie.

Duże zainteresowanie młodych ludzi zawodem kowala skłoniło Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie do zorganizowania warsztatów kowalstwa artystycznego, w ramach których każdy zainteresowany może spróbować swoich sił i poznać zawód kowala. Warsztaty odbywają się latem na wolnym powietrzu w pięknie położonej miejscowości Wojciechów k/Nałęczowa i są również atrakcją turystyczną dla przyjezdnych oglądających pracę kowali na żywo.

W trakcie trwania warsztatów odbywają się także imprezy towarzyszące: Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej i Ogólnopolskie Spotkania Kowali, w ramach których swój kunszt prezentują kowale z całego kraju. Spotkania kowali to przede wszystkim konkurs na zadany temat, na kilkunastu stanowiskach trwa praca której przygląda się publiczność, wieczorem odbywają się koncerty.

Zawód kowala to nie tylko fach, ale swego rodzaju sposób na życie.

Kuźnia w Wojciechowie aplikowała o środki
z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju LGD ,,Zielony Pierścień".